Když jsme si přivezli domů první štěňátko BSP, tak jsme pro něj udělali boudu, dokonce I s topením. Jaksi se ale ukázalo, že berňák roste, zatímco bouda ne. Takže jsme po nějakém čase museli udělat boudu novou. A chtěli jsme, aby se tam vešel jak dospělý pes (ev. I dva), tak se tam naopak neztratilo štěňátko. Hledal jsem na webu vhodné rozměry, teorie („plocha tak, aby se pes otočil“ atp…). Nakonec jsem se rozhodl pro boudu, která bude dostatečně velká, bude mít předsíň a bude mít posouvatelnou příčku tak, aby se dala zmenšit pro štěňátko, resp. víc zvětšit v případě, že vám naroste „stodola“, nebo máte pejsky dva a stal by se zázrak, že by do té boudy chtěli oba.
Bouda je konstruována tak, aby vystačila s hranolky cca 5×5 cm (ty jsem získal náhodou, v pohodě lze použít např. střešní latě 4×6 cm – lze koupit v OBI a mnoha jiných malo- I velkoobchodech za velmi příznivou cenu). Dno boudy je s prken nabitých na hranolech cca 8×8 cm – aby bouda stála pevně a zespodu větrala kvůli vlhkosti. Mezi hranoly jsem natlačil zbytky fasádního polystyrenu, který není ani nutné zakrývat odpodu – hlodavcům nechutná. Tím jsem izoloval podlahu (izolace tl. 5 až 7 cm – co jsem našel). Prkna je vhodné natlouct beze spár – lépe se udržuje čisté.
Kostra je jednoduše stlučená hřeby z hranolků (5×5 cm). Kostra je poté hřeby přitlučena k podlaze boudy. Sama kostra nemusí být nikterak stabilní, perfektně ji zpevní až se potáhne – zevnitři jsem použil sololak, zvenku prkna (dvě strany stará prkna – bouda je u zdi a přední stranu a levý bok palubkami natřenými hnědou barvou). Vzniklé dutiny v kostře jsem vyplnil opět fasádním polystyrenem tl. 5 cm. Sololak zevnitř bohatě stačí, protože polystyren je pevný a vnitřní tlak psa na stěnu drží vnější prkna. Samozřejmě levý bok (u vchodu) se pokryje pouze zvenku palubkami, předsíňku je zbytečné izolovat.
Příčka je opět vyrobena z hranolků stlučených hřebíky a z obou stran potažena sololakem. Vnitřní prostor je vyplněn stejným polystyrenem. Příčka je v boudě volně pohyblivá. Upevněna je do dna kovovými trny (kovové tyčky, kousky velkých hřebíků apod.), které jsou pevně zaraženy zespodu do příčky a zasunou se spolu s příčkou do otvorů v podlaze. Nahoře je příčka upevněna plechovým páskem tvaru L do horních hranolků menšími vruty. Samozřejmě lze upevnění příčky vymyslet mnoha způsoby, i technicky zdatnějšími, ale za 5 let provozu se tato jednoduchá konstrukce plně osvědčila. Otvor v příčce na zimu můžete zakrýt nějakým silnějším hadrem, kouskem deky – pes to sice stejně roztrhá, ale chvíli mu bude tepleji :-))
Střecha je realizována opět jako rám z hranolků, který se co nejpřesněji vejde zasunout do horní části boudy. rám je zhora pokryt prkny (libovolná prkna), vyplněn izolací a zespod opět potažen natlučeným sololakem (sololitem). Střechu jsem chtěl udělat na panty, ale nakonec je prostě posazena na boudu. Vzhledem ke své hmotnosti nemusí být nijak upevněna. V pohodě unese dva dospělé lidi. Střecha je rovná, protože celá bouda je v kotci, který je zastřešen. V případě, že bouda má být venku, tak bych na horní část střechy udělal jednoduchou sedlovou střechu z prken a latí a pokryl ji kanadským šindelem nebo podobnou levnou a lehkou krytinou (máme doma takto udělaný domek pro děti a po pěti letech je střecha jako nová).
Bouda je řešena maximálně jednoduše tak, aby komfortem a pevností splnila svůj účel a přitom byla finančně I technologicky minimálně náročná. Použité materiály jsou max. jednoduché. Lze v pohodě vystačit se střešními latěmi 4×6 cm, sololitem nebo sololakem (na míru za rozumný peníz jej nařeže skoro každý hobbymarket) a obyčejná prkna, nebo palubky, které se dnes dají také sehnat v mnoha obchodech za rozumné ceny. Polystyren použijeme dle tloušťky hranolků (latí) – lze koupit pár desek tl. 4, 5 nebo 6 cm, dle potřeby. Opět za rozumný peníz. Nás díky spotřebování zbytkového materiálu přišla bouda na několik set Kč a cca víkend práce (kromě povrchové úpravy palubek a ozdobnějšího zakrytí vchodu).
Při stavbě nezapomeňte, že bouda je poměrně těžká – já ji stavěl přímo v kotci a byl problém ji i posunout do rohu na své místo. Bude-li bouda stát na povrchu, kde hrozí vhkost, tak je nutné je dostatečně podložit, aby dřevo (nosné hranoly) nenavlhalo. Topení do boudy pro berňáčka je zbytečné (alespoň v našich zeměpisných šířkách), chcete-li skutečně v boudě přitopit, tak topení doporučuji pod strop, cca 20-40 W a určitě doporučím napájet těleso malým bezpečným napětím (např. 24 V). Když už chcete „podestlat“, tak na podlahu je asi nejlepší seno – pes ho neroztrhá, nevytahá, snadno se vymění za nové a čisté.
Závěrem jen podotknu, že ani jedna z našich fenek v boudě nikdy nespala, pouze do ní zalézaly a zalézají když se bojí, když něco provedou a když jim není dobře. První, kdo v boudě skutečně spal jsou naše štěňátka :-))
Aktualizace 2021: naši psi se postupně naučili v boudě spát, zejména ve starším věku. Brixie si do ní zalézala v pokročilejším věku pravidelně, postupně i přes den si tam občas zalezla. Při špatném počasí využívají kotec i boudu také často.
Budete-li mít ke konstrukci dotazy, ptejte se, co vím, rád odpovím.