Malý vozík pro Áju

      Po roce provozu velkého vozíku a ježdění po výstavách jsme si řekli, že když máme tažného psa, tak ať si všechno, co na výstavy vlečeme od auta, Ája odtáhne sama. A tak jsem zkusil "hodit" na papír menší, lehčí vozík. Po jeho realizaci jsme zjistili, že je to ten správný vozík, který Ája v pohodě táhne i několik hodin a používáme jej i na delší tůry. Ája v pohodě převeze veškerou bagáž a v nouzi může pomoci s přesunem prcka (kdyby odmítal pokračovat po svých). Díky větším kolům se vozík v pohodě pohybuje po lesních cestách, v trávě , v podstatě jakémkoli terénu, který lze překonat na kole, což by s velkým vozíkem někdy nešlo.

   Výkresová dokumentace k vozíku (ve formátu JPG).    větší formát (JPG).

   Fotodokumentace k vozíku (průběh stavby, hotový vozík)

   Seznam použitého materiálu.

   Několik záběrů z "praktického provozu"

   Většina materiálu je běžně dostupná (ocelové profily). Kolečka jsme použili nafukovací, s kluznými ložisky, plášť 12 1/2  x 2 1/4" , což je jeden z nejpoužívaněších rozměrů (kočárky, ruční "kárky"). cena asi 170 - 270 Kč za jeden kus. Samozřejmě lze použít kola jiná, Vhodné je použít kolečka s větším průměrem pro snadnější pohyb v terénu.

   Kostra vozíku je řešena podobně jako větší vozík. Nařezané tenkostěnné profily L jsou rozvrtané (pro přišroubování dřevěných částí), svařené, obroušené svary a natřené. Osa pro kolečka (4) se může přivařit, nebo udělat odnímatelná (tak jsem to udělal i já - při převozu v autě na větší vzdálenosti sundám celou osu s kolečky a dám ji do vozíku, vozík pak v kufru vedle psa zabere míň místa). Držák (12) pro oje se také může vyřešit různým způsobem. Já jsem zvolil jednoduché řešení tak, abych mohl oje snadno sundat (jäkl 20x20x2, do kterého se trubka oje zasune a zajistí šroubem M8). Oje jsou ještě v polovině spojené (aby zabraly méně místa při transportu vozíku nebo jeho parkování). Spojení je realizované opět velmi jednoduše - trubka je přeříznutá, do jedné strany je zasunutá závitová tyč (10) a přivařená, na konec druhé trubky je opatrně navařena matice M12. Na konci oje je naražena a zafixována (šroubem, vhodným lepidlem apod.) upravená karabina (9) pro snadné připnutí na postroj psa.

   Osičky pro kola (5) jsou z kulatiny, naražené do trubky (4) a přivařené. Průměr vychází z použité trubky. Kolo je na osičce zajištěné podložkou (18), která je zajištěná proti pootočení excentricky umístěným kolíčkem (není na výkrese uvedeno) a upevněná jedním šroubem M6. Mezi podložkou a kolem a kolem a hřídelí jsou silonové podložky (pro snížení tření, nejsou nutné).

   Na korbu jsem použil obyčejné palubky (kvalita C), přiříznuté na míru, přišroubované ke korbě vozíku a natřené Luxolem.

   Další detaily konstrukce jsou zřejmé (doufám) z fotografií. Pro snadnou manipulaci s vozíkem - jeho úklid, přenášení (i s nákladem) a ev. přenesení přes překážku (zapřažený za psa) jsem jej doplnil na obou čelech držadly (jsou zřejmé s fotografií), které se velmmi osvědčily.

Celá konstrukce je řešená tak, že nevyžaduje žádné přesné obrábění, složitější postupy ani nářadí. Úmyslně jsem volil řešení tak, aby veškerý materiál bylo možné běžně koupit a jednoduše zpracovat. Veškerý materiál na stavbu vozíku není dražší než 1000 Kč (palubky cca 150 Kč, železo cca 180 Kč, kolečka cca 400 Kč). Na stavbu stačí vrtačka a svářečka, ostatní lze opracovat ručně). Celá realizace vozíku mohla odhadem zabrat cca 20 hodin práce nepříliš šikovného kutila :-). Hmotnost celého vozíku je cca 10 kg.

Budete-li mít ke konstrukci nebo provozu dotazy, ptejte se, co víme, odpovíme.  
Přejeme hodně úspěšných kilometrů s vozíkem.