Národní výstava psů v Ostravě  21.3.2004

 

      A opět další z výstav, kde jsme dopadli sice výborně, ale v podstatě nic moc. Ája odešla z kruhu jako V2 (sice druhá, ale ze dvou - to už se nám povedlo v loňském roce) Tentokrát ale s posudkem, kterému příliš nerozumím. Áje p. Adlt vytkl méně výraznou bílou barvu a kratší srst. Jinak standardní posudek - a opět to stačí na to, aby nezadal titul (i když res. CAC je k ničemu - nejde o to, že "nemá titul", ale rozdíly v jednotlivých hodnoceních v poměrně krátkých časových obdobích). To je ale nakonec celkem nevýznamné.
     Co mne dost zchladilo je ale konstatování rozhodčího v tom stylu, že pracovní třída je pro horší psy. Opět nejde o naši Áju, ale o přístup. Proč musí být pes v pracovní přídě horší ? Ano. Dá se použít vysvětlení, že pes  je v pracovní přídě proto, aby měl alespoň nějakou šanci (samozřejmě  výběr tříd y je o taktice - kdo kde asi bude, kolik psů, atd...), ale také můžu říct, že pes v pracovní třídě je stále na výstavě krásy a hodnocen by měl být stejně jako v kterékoli třídě jiné, ALE NAVÍC má složenu alespoň nějakou pracovní zkoušku, což navíc trošku říká o něco povaze a využití - takže lze také říci, že v pracovní třídě jsou psi lepší než v ostatních třídách. A kde je pravda? Podle mého názoru je povaha berňáka jeden z vůbec nejdůležitějších rysů a je úplně jedno, ve které třídě je pes nakonec vystavován. Bohužel se o důležitosti povahy hodně mluví, ale méně se na ní bere zřetel.
   Jinak prostředí v Ostravě bylo velmi pěkné, zázemí výstavy perfektní, atmosféra také. A vo tom to nakonec (alespoň pro mne) je... 

 Fotogalerie z výstavy zde.